11/13/2024

POLACY W SZEROKIM ŚWIECIE

11 listopada 1918 r.

Po raz pierwszy państwa zaborcze podzieliły pomiędzy sobą terytorium Polski w roku 1772. Ostatni, trzeci rozbiór doprowadził do tego, że nasz kraj zniknął z mapy świata. Jednak Ojczyzna została w sercach narodu polskiego. Przez 123 lata trwała nieustanna krwawa i wyniszczająca walka o odzyskanie wolności. Polacy brali udział m.in.
w wojnach napoleońskich czy powstaniach - styczniowym i listopadowym, wielkopolskim. Wreszcie splot zdarzeń w czasie i po I wojnie światowej doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Rocznicę tego wydarzenia obchodzimy 11 listopada.
Narodowe Święto Niepodległości to dla nas  Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Kolejna rocznica odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją, aby przypomnieć, że nasza Ojczyzna szczyci się wieloma przedstawicielami, których zna
i ceni cały świat.
Jednak skomplikowane koleje życia wielu wybitnych Polaków, którzy żyli na wygnaniu
z powodu zsyłek, popowstańczych konfiskat majątków, wojen i innych tragicznych okoliczności sprawiły, że polskie nazwiska odnajdujemy dziś w najodleglejszych zakątkach świata. Tam też ludzie ci są znani i cenieni. My o nich zapomnieliśmy lub nigdy nie słyszeliśmy.
A przecież ich historie zaczynają się tutaj, na naszej ziemi, w naszych szkołach, wśród innych Polaków, obok nas; ich językiem ojczystym był lub jest język polski.
w najodleglejszych zakątkach świata. Tam też ludzie ci są znani i cenieni. My o nich zapomnieliśmy lub nigdy nie słyszeliśmy.
A przecież ich historie zaczynają się tutaj, na naszej ziemi, w naszych szkołach, wśród innych Polaków, obok nas; ich językiem ojczystym był lub jest język polski.
Oto wybrane historie. Warto również poszukać innych.